Nemáš účet? Registruj se!

hledej Vyhledávání

prihlaseni / registrace Prihlaseni

Taekwon-Do ITF Pardubice

a Nová fotogalerie
a Editace fotogalerií
zavri Zavři nabídku
Loading
Soustředění Horní Bradlo 2013/5
uvodni obrazekuvodni obrazek

Taekwon-do

Taekwon-Do je moderní korejské bojové umění zaměřené především na obranu. Skládá se z 3200 přesně popsaných pohybů, úderů, kopů, seků, úhybů, pádů a podmetů. Dá se předpokládat, že je jedním z nejvyspělejších bojových umění vůbec.

V Taekwon-Do rozlišujeme dvě nosné linie: fyzickou a psychickou. To vyplývá již ze samotného názvu. První část slova "tae" je označením pro kopy a práci nohou, "kwon" symbolizuje údery a práci rukou a třetí část "do" skrývá opravdové umění, umění nalézt správnou cestu životem, nezkaženou životní filozofii.

Zatímco duchovní principy vycházejí z tradičních etických, estetických a morálních zásad Dálného východu, veškeré "fyzično" staví na principech moderní vědy, především Newtonově fyzice, která nás učí, jak správně koncentrovat do krátkého okamžiku maximální sílu.

Taekwon-Do není jenom uměním rozvíjejícím pouze fyzické schopnosti a dovednosti, ale je také cestou ke zdokonalování myšlení, sebeovládání, naplňuje sebeuspokojení a zdravou sebedůvěrou; vede k nenucené přirozenosti. Klade nároky na rychlost a přesnost myšlení.

Chceme-li přesně pochopit morální principy Taekwon-Do, chceme-li se ztotožnit s jeho filozofií, je zcela nezbytné seznámit se se zakladatelem tohoto umění, generálem Choi Hong Hi, který dnes zastává funkci prezidenta ITF - International Taekwon-Do Federation - se sídlem ve Vídni.

Podobně jako ve většině asijských bojových uměních i v Taekwon-Do platí přísný vnitřní řád chování, pořádku a disciplíny. Všechny zásady, které by měli žáci dodržovat, vedou k posilování lidské vzájemnosti, přátelství a obětavosti, učí pokoře a odstraňují prvky sobectví, namyšlenosti. Každý žák se musí s tímto řádem bezpodmínečně řídit a dodržovat ho!

K jeho respektování se žák Taekwon-Do zavazuje slibem, vyjadřujícím celou morální podstatu Taekwon-Do. Je vzbudován na těchto principech:

respektovat jeden druhého,

stydět se za neřest, pomluvy, apod.,

být ke druhým zdvořilý,

podporovat právo a lidskost,

respektovat osoby starší, žáky s vyšším stupněm technické dokonalosti,

zachovávat pravidla společenského chování,

respektovat majetek druhých,

chovat se vždy slušně a upřímně,

nedávat ani nepřijímat jakékoli dary, existuje-li sebemenší pochybnost o jejich původu.

Taekwon-Do (cesta rukou a nohou) je způsobem boje pocházejícího ze starodávné korejské metody boje beze zbraně. Jeho koncepce je velmi moderní, ovšem kořeny tohoto bojového umění sahají až do doby před dvěma tisíci lety, k původnímu domorodému stylu Tae Kyon. Název Taekwon-Do se používá od konference mistrů, jež se konala roku 1955. Název navrhl generál Choi Hong Hi a odůvodnil jej mimo jiné podobností s původním pojmenováním Tae Kyon. Důsledkem japonské okupace Koreje v letech 1907-1945 je zřetelný vliv japonských bojových umění na Taekwon-Do. Od té doby se z umění vyvinul moderní mezinárodní sport a v červenci roku 1980 Mezinarodní olympijský výbor rozhodl, že se stane součástí následujících olympijských her. Stalo se tak ovšem až roku 1988 v jihokorejském Soulu (olympiádu v Los Angeles roku 1984 bojkotovala většina států východního bloku).

Taekwon-Do se stalo výrazným způsobem propagace korejské kultury na celém světě. Z poučného cvičení malé skupiny odhodlaných bojovníků se změnilo v dokonalý prostředek sebeobrany. Taekwon-Do, stejně jako ostatní bojová umění, je mnohem více než jen obyčejný bojový styl. Jeho tréninkový program zahrnuje fyzické i duchovní disciplíny zaměřené na zdokonalení těla i charakteru žáka. Taekwondisté (protagonisté Taekwon-Do) se hned na začátku dozví, že umění sice vzniklo jako způsob obrany proti nepříteli, ale neorientuje se jen na zlepšení fyzické kondice, nýbrž obsahuje i filozofii sebedisciplíny. Začátečníky proto vždy učí zaujmout "správný postoj". Ve vztahu k sudím, rozhodčím a protivníkovi musí bojovníci přísně dodržovat pravidla etikety. Pro Taekwon-Do je charakteristická pestrá paleta technik kopů. Pokud se kop ma stat výbušnou zbraní, musí cvičící dosáhnout vysokého stupně technické dokonalosti. Správně použitý kop může být stejně účinný a přesný jako sek nebo úder rukou. Hlavní výhodou techniky kopu je možnost vést útok nebo protiútok z větší vzdálenosti.

Taekwon-Do je založeno na filozofii nenásilí, z čehož logicky vyplývá, že nepodporuje používání zbraní. Povoluje samozřejmě využívání přirozených zbraní těla, hlavně nohou a rukou. Zvláštní pozornost bývá při tréninku věnována především nohám, protože jsou tou nejsilnější zbraní těla. Trénovaný taekwondista ovládá celou řadu velkolepých kopů. Jedná se hlavně o kopy ve výskoku. Někteří mistři Taekwon-Do se dokáží vymrštit do neuvěřitelné výšky a ještě ve vzduchu zasadit dva až tři údery nohou za sebou. Jejich rychlost je někdy přímo neuvěřitelná. Prvek, jenž zvětšuje smrtelný potenciál kopu, nazývají protagonisté tohoto bojového umění "výbušnou silou". Výbušná síla je schopnost okamžitě vyvinout koordinované, absolutní usilí, zaměřené na dosažení jediného cíle. Tuto schopnost je však nutno rozvíjet, donekonečna opakovat zakladní techniky, protože k úspěchu vede jen vytrvalost a tvrdý trénink. Každodenní a pravidelný nácvik sestav cvičícímu umožňuje provádět pohyby téměř automaticky. Díky schopnosti využívat bez rozmýšlení širokou škálu technik může protagonista Taekwon-Do instinktivně a bezprostředně reagovat na nebezpečí protiúderem nebo blokem. Nováčci se v počátečním stádiu cvičení seznamují s životně důležitými body lidského těla. Taekwon-Do jich zná 119. Žáci se učí, jak si mají tyto body chránit. Dále si musí zvyknout na pokyny v korejštině. Základem Taekwon-Do je hluboký morální motiv, proto musí adepti dodržovat pět jeong-sin (zásad) - etiketu, skromnost, vytrvalost, sebeovládání a nepřemožitelného ducha.

Historie ve Světě

Název tohoto moderního bojového umění Taekwon-Do se datuje od roku 1955. Během tohoto roku byl sestaven výbor, který zahrnoval mistry instruktory, historiky a prominentní vůdce společnosti. Dne 2. 4. 1955 bylo výborem rozhodnuto o názvu Taekwon-do, které navrhl generál Choi Hong Hi. Oficiální vznik TAEKWON-DO je datován na 11. dubna 1955. Patří tak mezi nejmladší bojové umění na světě i když jeho kořeny sahají hodně hluboko do historie a hlavně studie generála Choi Hong Hi (Taek Kyon, Soo Bak Gi, Karate ap.). TAEKWON-DO založil generál CHOI HONG-HI (* 9. 11. 1918 - + 15. 6. 2002) - IX.dan (již několikrát oficiálně navštívil ČR). V tomto roce se pak Taekwon-do rozšiřovalo na univerzity a armádní místa v celé Koreji. V roce 1959 se Taekwon-do rozšířilo za státní hranice. Otec tohoto bojového umění a jeho 19 držitelů černého pásku objeli Dálný Východ. Mnoho z těchto instruktorů nakonec pokračovalo v šíření umění po celém světě. Taekwon-do se rozšířilo nejen mezi korejské civilisty, ale také mezi vojáky, kteří byli pod vedením generála Choi Hong Hi. Přes jeho žáky bylo Taekwon-do zavedeno i v nejnovější vojenské akademii na světě West Point. 22. března 1966 vznikla mezinárodní federace TAEKWON-DO ITF (International Taekwon-do Federation – I.T.F), které byl současně prezidentem. Sídlo federace je ve městě Vídeň (Rakousko). Dnes se TAEKWON-DO cvičí ve 104 zemích a má více jak 60 - 100 milionů příznivců. V roce 1969 se v září v Hong-Kongu konal první asijský turnaj Taekwon-do a v roce 1974 se konečně uskutečnil Choiův sen, protože se konalo první mistrovství světa Taekwon-do v Montrealu. Dva roky nato se pak uskutečnilo první mistrovství Evropy v Taekwon-do v Amsterodamu, jehož zahájení vyhlásil sám Choi. V roce 1983 vydává Choi s týmem spolupracovníků patnáctidílnou encyklopedii Teakwon-do, ve které popisuje vše, co se Taekwonda týká od filozofie, historie přes popis technik s fyzikálními účinky a speciální sestavy technik – tuly až po principy volného boje a sebeobrany v Taekwon-Do. Po smrti gen. Choi v roce 2002 se stal prezidentem profesor Chang Ung (člen Mezinárodního Olympijského Výboru za KLDR). Hlavní technický dohled má náš velmistr Hwang Ho-yong (IX. dan).

Historie u nás

Počátky Taekwon-do v České republice sahají až do podzimu roku 1986, kdy v Českých Budějovicích vznikla skupina Taekwon-do pod hlavičkou TJ Karate České Budějovice. Vznik této skupiny inicioval člen jugoslávské reprezentace TKD Zoran Samsa (tehdy držitel I. danu). Následně 11. května 1987 vzniká první samostatný oddíl Taekwon-do ITF na území tehdejšího Československa. Na rozvoji TKD se významnou měrou podíleli Tony Nobilo (v současnosti držitel VIII. danu) a Emin Durakovič (VII. dan). Ale za oficiální počátek se považuje příjezd velmistra Hwang Ho-Yonga (IX. Dan) v říjnu roku 1987 tehdy mezinárodní instruktor Hwang Ho Yong (V. Dan). Velmistr Hwang (v současnosti držitel IX. danu) působí v České republice s krátkými přestávkami až do současnosti. V průběhu uplynulých let v České republice působili i další korejští instruktoři (Yun Nam Gyu a Son Son Gun).

V součastné době cvičí Taekwon-Do ITF více než 5000 studentů. V 30 školách sdružované v Českém svazu Taekwon-Do ITF. Nad českým taekwon-do má dohled velmistr Hwang, který každý měsíc dělá semináře v každém regionu ČR. Mimo provádí zkoušky na všechny technícké stupně. Za nedlouho se budeme těšit už na prvního žáka se VII. danem a titulem mistr. Již od roku 1992 má ČR také velice úspěšnou státní sportovní reprezentaci v taekwondu ITF (např. Jaromír Michl - trojnásobný mistr světa ve T-KI (1999 Argentina, 2003 Řecko, 2005 Austrálie); Radka Dlouhá (Heydušková) - naše první mistryně světa ve sportovním boji (1994, Malajsie), Jan Mraček, Michal Košátko - mistři světa ve sportovním boji (2005, Austrálie), Jiří Hovorka - náš první juniorský mistr světa ve sportovním boji (1995, Polsko). Taekwon-Do ITF tak patří mezi velice úspěšné české sportovní odvětví a přípravě reprezentantů i talentům je věnována veliká péče. Svými výkony se tak České Taekwon-Do ITF zařadilo mezi absolutní světovou špičku a celý svět na něj vzhlíží s úctou. Nemalou měrou se o to zasluhuje právě mistr Hwang Ho-yong, který je mezi cvičenci Taekwon-Do uznávanou světovou veličinou a právem patří mezi nejlepší učitele Taekwon-Do ITF na světě.

Soutěžní disciplíny

Taekwon-do má samozřejmě i svoji soutěžní podobu. Závodníci jsou rozděleni do jednotlivých věkových, výkonnostních a hmotnostních kategorií. Soutěží se v pěti disciplínách:

Tul - technické sestavy, předepsaný sled po sobě jdoucích technik

Matsogi - sportovní boj v chráničích, podle pravidel a na body

Tukki - speciální přerážecí techniky, přeráží se deska ve výškách nad 250cm

Wiryok - silové přerážení, závodník přeráží několik 2cm dřevěných (plastových) desek

Hosinsool - sebeobrana, praktická ukázka technik Taekwon-do v připravené scénce